Práce v Human Resources

Human Resources nebývalo to nejlepší místo ve firmě; vetšina absolventů netoužila po tom, aby skončila v oddělení, kde je člověk mladšího důchodového věku označen za mladíka v rozpuku. Kdo dělal kariéru v HR, ten byl za podivína. Neměl přece na nic vliv, kromě vyplňování formulářů a ubíjející administrativy. Chtěli většinou do financí nebo marketingu, protože tam se dělají ty sexy věci. Naštěstí, kariéra v Human Resources začíná být vítanou alternativou. Řízení lidských zdrojů se totiž dynamicky rozvíjí. Je to jedno z mála oddělení, které může zajistit, že je firma každý den o trochu lepší. Práce v HR už není ubíjející administrativní rutina; je o strategicky důležitých úkolech pro lepší budoucnost.

Dnešní Human Resources je jiné. Už to není administrativní oddělení. Je to útvar, který se podílí na tvorbě strategie; je to oddělení, které má svou agendu a vliv ve firmě. Výborné HR se pozná tak, že se tam dveře netrhnou a telefony neustále zvoní. Lidi ovšem nechtějí, aby se něco zařídilo, chtějí se poradit. Mají v týmu problém a chtějí vědět, jestli budou postupovat správně, když si zvolí nějaké řešení. A takové moderní Human Resources má být, přátelské k lidem, ochotné poradit a přesto se zaměřením na strategické cíle firmy.

To znamená, že se zásadně změnil i profil HR Manažera. Je to opravdový profesionál, který zraje postupně jako víno. Human Resources není oddělení, které dělá rychlá řešení. Vše potřebuje svůj čas, musí to projít řádnou diskuzí a teprve poté přijde na řadu implementace. A HR Manažer je člověk, který potom nesmí uhnout z cesty při první větší překážce. Je to práce o lidech a s lidmi a překážek je při implementaci každého řešení nepočítaně.

Ujít cestu od HR analytika po HR ředitele si dnes žádá trpělivost, učení, pokoru a touhou být lepší. Není to kariéra na pár let, je to pomalém stoupání vzhůru. Osvojit si onu tvrdou část práce v HR není těžké, získat ovšem zkušenosti z řešení různých situací trvá roky. A jen tyto zkušenosti dělají z HR manažera opravdového profesionála, který dokáže svým interním klientům poradit.

HR Business Partner je vrcholná meta, které se snaží každý profesionál v HR dosáhnout. Tedy, mety opravdového byznys partnera, kterého interní klienti respektují a automaticky ho zatahují do všech zásadních rozhodnutí. Je to člověk, který se z vykonavatele rozhodnutí změnil na jejich tvůrce. A stále plní svou základní roli – zastupuje zájmy akcionářů i zaměstnanců.

Human Resources má dnes mnohem více zodpovědností, než tomu bývalo ještě před pár lety. S tím, jak rostla důležitost a košatěly role oddělení řízení lidských zdrojů, narůstalo i množství pracovních pozic v Human Resources. Už dávno není kariéra v HR o administrátorovi personálních údajů, personalistce a mzdové účetní. Dnes je to více o projektových manažerech, specialistech rozvoje, odměňování a motivaci, programech pro talentované zaměstnance a interní i externí komunikaci.

Co je ovšem důležité, je ochota naslouchat a pracovat s lidmi. Je to oddělení, které se nemůže spolehnout na Excel a email. Je to skupina lidí, kde se očekává, že jejich židle bude více prázdná než obsazená. Jejich místo je totiž u interních klientů, kterým pomáhají být lepší. Pomáhají jim odstranit potíže a fungovat jako správný tým.

Pracovat v HR není dnes žádná ostuda. Naopak, je to příležitost, jak se stát nepostradatelným profesionálem, kterého bude chtít ulovit každý headhunter. Ovšem, on se jen tak nenechá, protože má svůj tým opravdu rád.

Obsah sekce